Čokoládový kešú chleba

by Jana Dell-Plotnárková

Tak jsem se dala přemluvit a poprvé připravuji výzvu 21 dní bez cukru i v lednu. Uvidíme, zda se to osvědčí nebo ne. Místo v březnu se pak můžete na jaře na výzvu těšit v dubnu. Ještě, než se do výzvy pustíme, tak si můžete pochutnat na tomhle čokoládovém chlebíčku. Protože ve výzvě se kakao ani čokoláda nesmí. 

Já jsem se od ledna na pár týdnů rozhodla nejíst žádnou čokoládu. To je totiž jediná sladkost, kterou opravdu miluju. Když jsem před 11 lety začínala držet GAPS, tak jsem musela přestat čokoládu jíst a dva roky se jí nedotkla. Někdy si říkám, jak jsem to mohla vydržet, ale nějak mi to nepřišlo. Podle Dr. Natashy je čokoláda a kakao, nejčastější potravina, kterou lidé na GAPS „podvádějí“. No a nedivím se. Nicméně i přesto, je kakao a čokoláda na GAPS stále v nepovolených potravinách. Takže tam patří i tento chleba. 

Kdy můžete zkoušet zařazovat kakao do stravy? Jak radím svým klientům, co nejpozději to jde. Ideální je projít úvodní dietou, pokud ji potřebujete, pak plnou a kakao nebo čokoládu můžete vyzkoušet po odeznění VEŠKĚRÝCH zažívacích obtíží. To je pro mnoho lidí řádově opravdu v rámci let než měsíců. 

Možná si říkáte, že vám přece čokoláda nevadí. To jsem si také říkala, ale opak byl pravdou a až když jsem ji opravdu vysadila, jsem zjistila, že v mém případě podporovala zácpu, kterou jsem po akutní fázi ulcerózní kolitidy trpěla. 

Máte na čokoládu stále chuť? Pravděpodobně to znamená, že máte nedostatek hořčíku. Svou chuť na čokoládu můžete tedy korigovat doplňováním kvalitního hořčíku jako je například tento. Doplňování hořčíku je základ ať už držíte GAPS nebo ne. Protože si troufám říct, že v tomto uspěchaném a toxickém světě má nedostatek hořčíku úplně každý!  

Tak abychom to shrnuli, stejně jako každý recept na mém webu, který obsahuje kakao, spadá i tento do kategorie #nenigaps. Pokud vás recept zaujal, ale stále jste na GAPS, můžete zkusit vynechat v receptu kakao, a nechat chleba péct o 10 minut déle. Mělo by to také fungovat. Nebo si musíte počkat, až nastane čas, kdy si budete kakao schopni bez problémů dopřát

Čokoládový kešú chleba

Vytisknout
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Rating: 5.0/5
( 1 voted )

Suroviny

  • 5 hrnků předem namočených kešú ořechů
  • 4 celá vejce, oddělená na žloutky a bílky
  • ¼ hrnku nepraženého, neslazeného kakaa
  • 1/3 hrnku plnotučného kokosového mléka
  • 1 lžíce medu, pokud máte raději sladší chuť můžete přidat i více, nebo vynechat
  • ½ lžičky jedlé sody
  • hrst nasekaných pistácií na ozdobu

Postup

Předehřejte si troubu na 180°C. a připravte si formu na chleba o velikosti asi 10x22 cm.

Předem namočené kešú slijte, propláchněte čistou vodou a vložte do misky, přidejte 4 žloutky. Pomocí ručního mixéru rozmixujte ořechy a žloutky dohladka, ale nemusíte se bát, pokud některé kousky zůstanou větší. Postupně do těsta vmíchejte kakao, jedlou sodu, med (pokud používáte) a kokosové mléko.

Misku s těstem nechte stranou a z bílků si v samostatné nádobě vyšlehejte sníh, který následně pomalu již jen lžicí nebo špachtlí vmíchejte do těsta, dokud se bílky a těsto dokonale nespojí.

Těsto nalijte do připravené formy a uhlaďte, posypte nasekanými pistáciemi nebo jinými ořechy. Dejte péct na 50 minut.

Nechte vychladnout, než budete krájet. Pokud máte chuť na extra čokoládovou nálož, můžete chleba polít čokoládou.

 

Mohlo by vás zajímat

Zanechte komentář