Divoký guláš s játry

by Jana Dell-Plotnárková

Našla jsem úžasný zdroj zvěřiny, a tak mám pár super kousků v mrazáku. Zvěřinu miluji, a tak si to moc užíváme. V mrazáku jsem měla i pěkný kousek telecích jater, a recept byl na světě. No a nový recept se určitě hodí do podzimní výzvy 21 dní bez cukru. 

O zdravotních benefitech orgánového masa jsem psala již opakovaně. Orgánové maso tvoří důležitý základ GAPS diety a játra jsou takový přirozený multivitamin. Ideální je jejich konzumace jednou/dvakrát týdně. 

Často se objevují dotazy, zda se mohou játra konzumovat v těhotenství. Tento dotaz se váže k všeobecnému doporučení nevhodnosti vitamínu A v těhotenství. Toto téma je velmi složité a vydalo by na knihu. Podrobněji se o tom dočtete třeba v knize GAPS terapeutický protokol nebo Nástrahy vegetariánství. Mohu vás však ujistit, že konzumace jater v těhotenství je nejen bezpečná ale také velmi důležitá. Pravidlo je stále stejné, nic se nemá přehánět. Nikdo neříká že máte konzumovat játra ve velkém denně. Ale pokud je zařadíte do jídelníčku jednou/dvakrát týdně, nehrozí v žádném případě žádné předávkování vitamínem A. Právě toto předávkování je důvodem, proč se v těhotenství nedoporučuje vitamin A. Nutno také upozornit na obrovský rozdíl v konzumaci přirozeného vitamínu A a syntetického vitaminu A, který najdete v doplňcích stravy. V případě syntetického vitamínu A plně souhlasím s běžnými doporučeními a nedoporučuji jeho konzumaci nejen během těhotenství ale celkově. 

Žádný vitamín ve své přirozené podobě, nemůže být pro naše tělo nebezpečný!

Tak a teď už k receptu. Recept je velmi jednoduchý, a i když je připraven ze zvěřiny, jsem si jistá, že stejný recept můžete připravit třeba i z hovězího masa. No a co dělat, když nemáte játra rádi? Zaprvé je to veliká škoda a začala bych pracovat na způsobu, jak játra občas do jídelníčku dostat. Možností je mnoho. Tady v tomto receptu je jich velké množství, takže pokud si na jejich chuť teprve zvykáte, můžete jich použít jen malé množství a zbytek nahradit klasickým masem. A příště zkusit přidat o trochu víc atd. Můžete si také připravit třeba tuhle paštiku, nebo i tuhle kde je chuť zjemněná houbami. Případně játra zakomponovat do masových kuliček anebo jednoduše přidat do vývaru.  Játra jsou tak nabitá živinami, že je prostě ohromná škoda se o jejich konzumaci občas minimálně nepokusit.

Takže technicky můžete stejný guláš připravit i bez jater, ale zkuste přidat aspoň trochu. V tom množství se jejich chuť ztratí a vy budete doslova nabití energii.

Zvěřinovo-játrový guláš

Vytisknout
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Rating: 4.5/5
( 2 voted )

Suroviny

  • 3 lžíce sádla
  • 1 velká cibule, nadrobno nakrájená
  • 800 gramů zvěřiny na guláš
  • 450 gramů telecích jater
  • 5-6 kousků bobkového listu
  • 1 lžička celého kmínu (můžete vynechat)
  • 8 hrnků filtrované vody
  • 200 gramů čerstvého špenátu
  • ½ středně velké dýně

Postup

Do většího hrnce dejte rozehřát sádlo a poté přidejte nadrobno nakrájenou cibuli, kmín a nechce pár minut restovat.
Přidejte na kostky nakrájené maso, promíchejte s cibulí a sádlem a osolte. Maso za občasného míchání nechte zatáhnout. Mezitím si připravte játra, nakrájejte na drobné kousky a poté přidejte k masu. Promíchejte, nechte pár minut restovat a poté osolte, přidejte bobkový list a podlijte vodou. Přiveďte k varu, poté teplotu stáhněte a nechte pod pokličkou probublávat asi 3 hodiny. Občas guláš promíchejte, případně upravte teplotu.
Mezitím si předehřejte troubu na 170 °C, očistěte a oloupejte dýni, nakrájejte na stejně velké kostky, dejte na plech, osolte a lehce polijte olivovým olejem nebo sádlem a dejte péct na asi 30 minut, dokud nebude měkká. V tomto receptu jsem použila dýni acorn, ale můžete použít i jinou. Po dopečení nechte dýni stranou.
Až bude guláš hotový, vmíchejte do něj špenát, promíchejte a nechte několik minut ještě povařit, aby špenát změkl. Pečenou dýni můžete bud také vmíchat do guláše, případně servírovat až na talíři společně s gulášem.
Možná vás napadne, proč jsem v receptu nepoužila vývar ale vodu? Protože budete guláš pomalu vařit, vznikne vám z vody skvělý vývar. Není tedy potřeba ho do receptu přidávat.

Mohlo by vás zajímat

Zanechte komentář