Nejčastější otázku, kterou v úvodní dietě od lidí dostávám je: Kde seženu šťávu z kysaného zelí?
Ano když se dělá klasické kysané zelí, té šťávy tam opravdu moc není, a zelí jako takové se na začátku nekonzumuje.
Rozhodla jsem se tedy situaci vyřešit a začala jsem experimentovat a myslím, že se podařilo.
Takže, s velkou slávou, představuji můj nový recept na samotnou šťávu z kysaného zelí, vhodnou od 1 fáze úvodní diety.
Jediné, co sem ještě nevymyslela, co dělat s tím zelím, kterého celkem dost zbyde. Nerada vyhazuji jídlo, takže se u nás v rodině, jí pořád jen zelí.
Pár slov na začátek. Pokud máte problémy s histaminem, trpíte ekzémem nebo jinou kožní nemocí, která se projevuje svěděním, je nutno tuhle šťávu nechat fermentovat, stejně jako ostatní fermenty 12 týdnů. Každý čerstvý ferment má vysoký obsah histaminu, to je to, co hodně histaminiků odradí o GAPS diety, ale pokud si fermenty připravíte včas, není nutné se jich bát.
Jak jse již zmínila šťáva z kysaného zelí je zařazena jako jeden z prvních fermentů ( společně s řepným kvasem) již v první fázi úvodní diety. Tato šťáva je velmi potentní ferment a obsahuje velké množství probiotických bakterií. Může tedy způsobit silný a dramatický die off.
Doporučuje se tedy začínat ¼ lžičkou šťávy zamíchané do vývaru nebo teplé vody a sledovat reakce. U extrémně citlivých jedinců a u lidí se silnou histaminovou intolerancí je někdy nutné začínat po kapičkách, opět vmíchaných do vývaru nebo teplé vody. Nespěchejte s navyšováním šťávy, buďte trpělivý a sledujte reakce. Jsou lidé, kterým trvá dostat se na jednu lžičku Pamatujte si GAPS je běh na dlouhou trať, ne sprint.
Jak si tedy šťávu připravit:
Potřebujete skleněnou láhev, s uzavíratelným víčkem, tu pořádně umýt a nechat vyschnout.

Suroviny
- 1 malé bílé zelí, nakrájené na kusy, stačí jen hrubě
- 4-5 hrnků filtrované vody
- 2 lžičky keltské soli, případně mořská nerafinovaná sůl, nebo himalájská
Postup
Do mixéru vložíme zelí, a necháme nasekat na drobné kousky. Poté zalijeme vodou a osolíme, znovu promixujeme. Takto připravené zelí i s tekutinou přendáme do skleněné lahve, očistíme hrdlo lahve papírovým ručníkem a uzavřeme. Necháme fermentovat minimálně 4 dny při pokojové teplotě. Poté se přes cedník a plátýnko směs přecedí, zelí se dá stranou, může se použít PRO NE GAPS potřeby, na salát a jinou konzumaci.
Šťávu nalijte do skelněné, uzavřené nádoby a skladujte v lednici.
Jaké benefity má pití fermentované šťávy ze zelí?
- Obsahuje velké množství vitamínu C
- Obsahuje tkz. vitamin U neboli Methylmethionone, který má mnoho léčivých vlastností
- Podporuje trávení tuků a stimuluje produkci žluče
- Je vysoce anti mikrobiální a proti kvasinkový
- Obsahuje I3C, silný antioxidant, který pomáhá detoxikovat játra a zrychluje zpracovávání estrogenu
- V neposlední řadě obsahuje biliony zdraví prospěšných bakterií, enzymů, vitamínů a minerálů, což z něj dělá opravdový SUPER FOOD.
Pro výrobu další dávky můžete do nového fermentu přidat 1/2 hrnku šťávy z předešlé fermentace. Fermentace tak bude rychlejší. Tento krok můžete klidně vynechat a vždy fermentovat od začátku.
34 komentářů
Koukam, ze nechavam venku moc dlouho. Super recept na stavu z kysaneho zeli.
Díky.Šťáva se připravuje jinak než klasické zelí. Je nutné přizpůsobit danému prostředi a teplotě.
Ahoj Jano,
chystám se, že připravím tvoji šťávu. Chci se tě jen zeptat na
přesnější instrukce. Konkrétně mě zajímá toto.
1. Jaký poměr soli a zelí doporučuješ? U kvašeného zelí používám
jeden gram soli na padesát gramů zelí.
2. Jak hodně zelí opravdu nakonec pomixuješ? Pokud dám zelí s vodou
do vysokorychlostního mixéru, bude z toho vysloveně kaše.
3. Mám teď doma cca 26 stupňů, nebo mám nechat kvasit ve sklepě? Tam
je teď cca 20 stupňů.
Při kvašení zelí vše vážím a měřím, osvědčilo se mi to. Tak se raději
dopředu ptám.
Každopádně moc děkuju za recept. Teď zelí pracně před každým jídlem
odšťavňuji, kvašená šťáva by byla bezva.
Dalibor
Dalibore, mám vyzkoušný ten poměr co je v receptu. Piši tam 2 lžičky sole. není nutné vážit nebo měřit.
Ano v mixéru vznikne skoro kaše, pokud máš opravdu výkonný mixér, tak to rozmixuj jen lehce, já mám zelí na drobné kousíčky. A tak je to v pohodě.
Pokud je 26 stupnů, dej to někam do chladu. Jinak to bude kvasit zbytečně rychle. A je nutné hlídat, možná když bude chladněji, tak bude kvasit o den dva déle. Já mám recept osvědčený na Havaji, tam kvasím v kuchyni, a těch 26 tam minimálně mít budu.
Jano, moc děkuju za odpověď. Na zítra mám objednaný nákup, hned přiobjednám jedno zelí. Asi zkusím variantu ve sklepě i při těch 26 stupních, alespoň se toho více dozvím.
prosim a proc se zeli nesmi konzumovat?
Zeli se konzumovat může, můžete z něj připravit třeba gulaš nebo zelnou polévku. Ale pro GAPS pacienty není dostatečně fermentované, a může dělat problémy. Také tím, že bude už bez šťávy, je složité ho skladovat.
Prosim zeli mam nechat kvasit v lednicce, kdyz v byte je moc teplo a nemam kde jinde? Je mozne uavrit do sklenice s kovovym vickem?
Kovové víčko nevadí, zelí by se ho stejně nemělo dotýkat. Když je velká teplota, zkuste na první 4 dny fermentace dát sklenici někam, kde bude chladněji. Klidně do ložnice, do sklepa, na schody, prostě najdete nejchladnější místo v domě/bytě.
Jano ten pohar na byt otvoreny ci zatvoreny, ked to kvasi. Ja som to dala do klasickedo ikea pohara s vickem a ked som to otvorila tak mi to buchlo a bola som ja aj cela kuchyna od zeli;)
Zavřený, na GAPS se vždy fermentuje anaerobně. Ano někdy se může stát, že ferment bouchne, když je například vysoká teplota, fermenuje vše mnohem rychleji.V těchto případech je nutné ferment takzvaně odkrnkout, tedy během fermentace lehce odpustit vzduch, aby se lahev nenatlakovala a předešlo se tomu výbuchu. Taky zálěží na tvaru láhve, ta zde na fotce je kam jsem štávu přelila, ale fermentuji vždy v lahvi se širokým hrdlem. Pravděpodobnost bouchnutí klesá.
Dobry den,
ja kapustu odstavim a do stavy vysypem 1 tbl biokultu. V zatvorenej flasi to necham par dni pri izbovej teplote. Je to ine ako solena stava, ale myslim, ze ucel to splni. Co si o tom myslite?
Leni už se to nedá nazývat laktofermentace. A z mého pohledu je lepší a učinější klasická forma fermentace. Takto si limitujete počet probiotickým kmenů na pouze ty, které jsou v biokultu.
Dobrý večer, někde jsem cetla, že tato šťáva se pije pokud jsem doma.😂 a jen 3’dny, pak vynechat a pi dalších 3 dnech oper opakovat
Jani ted trochu nerozumím vaší otázce? Pokud máte na mysli kvůli přístupnosti na toaletu, tak není důvod. Je totiž nutné zavádet pomalinku, začít klidně kapičkou nebo půl lžičkou a postupně zvyšovat. Ideálně se pije pije před jídlem, aby nastartovala trvávení.
Hezky vecer, muzu vedet, jake je dakovkovani? pisete zacit na kapicce nebo pul lzicce, ok a jak pokracovat dale? jake mnozstvi si denne muzu dat a jak dlouho se da stava uzivat? pořád? dekuji moc za info 🙂
Šárko dávkování dle tolerance, každý ji má jinou. Ale když si dáte malého panáka před každám jídlem, to v případě, že jste na GAPS. Jinak stačí jednou denně malý nebo velký panák, tím dodáte tělu dostatek probiotik.
Dobrý den. V úvodu pisete ze má šťáva fermentovat 12 týdnů. Při pokojové teplotě?
Pokud se fermemtuje 12 týdnů kvůli histaninu, tak se po 4-5 dnech dává již přecezená štáva do lednice.
Dobrý den,Jano,stále nerozumím té 12titydenni fermentaci?Pokud jsem tedy alergiky,sliju stavu po 4 dnech a nechám stát v ledničce až 12 týdnů,než si můžu dát?
Děkuji za odpověď,Simona
Delší fermentace se doporučuje u lidí se SILNOU histamínovou intolerancí. Ne každý alergik potřebuje zákonitě delší fermentaci.
Postup je tedy takový, že se po 4 dnech šťáva slije a nechá se v lednici 6-12 týdnů. U fermentů platí pravidlo čím starší ferment, tím méně histaminu.
[…] žaludeční šťávy a v GAPS dietě je doporučována právě z tohoto důvodu. Stejně jako šťáva z kysaného zelí je používán již od první fáze úvodní […]
Dobry den, prosim o radu. V tomto obdobi uz je obtizne sehnat „stare“ zeli. Muze se vyuzit ny kvas i mlade zeli? Dekuji moc za odpoved.
Ke kvašení je možné určitě použít i nové zelí.
Dobrý den,
mohu místo filtrováné vody použít převařenou? Děkuji 🙂
raději použijte vodu minerální, převařená má ještě více chloru a to je pro fermenty nevhodné
Dobrý den, Jani, filtrovanou vodu nemám, mohu použít třeba magnezii? Nebo doporucujete jinou minerálku? Děkuji.
Minerálni voda není to nejlepší na fermentaci. Zkuste jen odtaátou kohoutkovou, ale ideální to není.
DOBRÝ DEN,TLAČILI JSME ZELÍ A ZBYLA MI TA VYTLAČENÁ ŠTÁVA S TOHO ZELÍ MOHU POUŽÍT MÍSTO VODY?
DĚKUJI
ano!
Dobrý den, mohla byste mi poradit s filtrem na vodu ? Nevím, jaký si mám pořídit. Děkuji
Já používám od firmy berkey. Což je velký systém, který není napojený na vodovod. Případně je super filtrovací konvice Oasa.
Dobrý den, jak mám začít se šťávou u syna 3 roky. Žádné alergie nemá. Trpí zácpou. Mám dávat rovnou neredene? Jaké množství a kolikrát denně? Děkuji
Samotná šťáva na zácpu nemusí stačit. Upravila jste stravu?
Jinak můžete začít 1/4 lžičko. apomalu zvyšovat. Dle tolerance. Vic bohužel nejsem schopna bez informací, naslepo poradit.